#2016-03-10 09:14:43 

Frimmaker

Użytkownik

Witajcie! Słuchajcie jestem w zasadzie tuż przed budową domu i zasłyszałem ostatnio coś niecoś o rekuperatorach. Ktoś może mi wyjaśnić co to jest dokładnie? I jak to działa? Będę bardzo wdzieczny :)
#2016-03-10 10:29:01 

Skoczko

Użytkownik

Witaj. Otóż rekuperator to takie urządzenie, które jest sercem nowoczesnego mechanicznego systemu wentylacji. Generalnie jest to o tyle dobre rozwiązanie, że ciepło z wytłaczanego z pomieszczenia powietrza nie uchodzi sobie do atmosfery, tylko z jego pomocą ogrzewane jest to zaciągane z zewnątrz. Dobry rekuperator potrafi wykorzystać nawet do 90% energii cieplnej z wyrzucanego powietrza. A to myślę, że jeśli chodzi o porę zimową, to dość ważna rzecz.
#2016-03-10 11:29:38 

Frimmaker

Użytkownik

O rany… To pewnie kosztuje tyle, że się nogami nakryje, jak zobaczę cenę… już nie mówiąc o kosztach eksploatacji.
#2016-03-10 12:15:15 

Skoczko

Użytkownik

Powiem Ci szczerze, że to naprawdę zależy od tego, gdzie zamawiasz. Zresztą w czasie budowy domu to i tak się wykosztujesz przecież, a zawsze to się robi etapami. Co do eksploatacji, jeśli zamawiasz rekuperator, który jest na prąd stały, to wcale nie jest drogi w wykorzystaniu, nie mówiąc o tym, ile zaoszczędzisz na ogrzewaniu.
#2016-03-10 13:10:28 

Frimmaker

Użytkownik

Cóż… chyba perspektywa oszczędności na paliwie jest bardziej kusząca, niż jednorazowe oszczędzanie na sprawnym systemie wentylacyjnym. Pozostaje mi tylko znaleźć dobrego producenta. Dzięki za wyjaśnienie ;) Temat można zamknąć.
DODAJ ODPOWIEDŹ
Copyright 2015